Read Kabil by José Saramago Free Online


Ebook Kabil by José Saramago read! Book Title: Kabil
The author of the book: José Saramago
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 3.44 MB
City - Country: No data
Loaded: 2639 times
Reader ratings: 7.7
Edition: Kırmızı Kedi Yayınevi
Date of issue: September 2011
ISBN: No data

Read full description of the books:José Saramago ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor.

Adem ile Havva'nın oğlu, kardeş katili, "sürgün ve gezgin" Kabil'le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit'in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru.

Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim'den Nuh'a, Adem ile Havva'dan Eyüb'e, Lilith'e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar.

Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir?


Download Kabil PDF Kabil PDF
Download Kabil ERUB Kabil PDF
Download Kabil DOC Kabil PDF
Download Kabil TXT Kabil PDFRead information about the author

Ebook Kabil read Online! José de Sousa Saramago (pronounced [ʒuˈzɛ sɐɾɐˈmagu]) was a Nobel-laureate Portuguese novelist, playwright and journalist. He was a member of the Portuguese Communist Party.
His works, some of which can be seen as allegories, commonly present subversive perspectives on historic events, emphasizing the human factor rather than the officially sanctioned story. Saramago was awarded the Nobel Prize for literature in 1998. He founded the National Front for the Defense of Culture (Lisbon, 1992) with among others Freitas-Magalhaes. He lived on Lanzarote in the Canary Islands, Spain, where he died in June 2010.

A foundation with his name was established in 2007; its main aims are cultural promotion, particularly of Portuguese literature and authors. The A Viagem do Elefante.


Reviews of the Kabil


LUCAS

Great book!

AIDEN

I never liked the book.

LEAH

There are some interesting pages

JAMIE

A hard book, obviously not for everyone.

MATILDA

You want to waste your time? This book fits perfectly.
Add a comment
Download EBOOK Kabil by José Saramago Online free

PDF: kabil.pdf Kabil PDF
ERUB: kabil.epub Kabil ERUB
DOC: kabil.doc Kabil DOC
TXT: kabil.txt Kabil TXT