Read Son Uçuş by Nelson DeMille Free Online


Ebook Son Uçuş by Nelson DeMille read! Book Title: Son Uçuş
The author of the book: Nelson DeMille
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 18.35 MB
City - Country: No data
Loaded: 1231 times
Reader ratings: 7.7
Edition: Altın Kitaplar
Date of issue: 2006
ISBN: No data

Read full description of the books:Dan Brown'ın en sevdiği yazarlardan biri olan Nelson DeMille'den, tarihin karanlık bir sayfasına ışık tutan muhteşem bir eser... 17 Temmuz 1996 tarihinde, akşamüstü Long Island'ın ıssız plajlarından birinde bir çift, video kameralarıyla çekim yaparken gökyüzü korkunç bir patlamayla aydınlanır. TWA'nin 800 sefer sayılı uçağı, 230 yolcusuyla havada infilak ederken tüm bu görüntüler çekim yapan çift tarafından kaydedilmiştir. Olaydan beş yıl sonra hükümet tarafından uçağın mekanik bir arıza yüzünden infilak ettiği açıklanır. Şimdilerde Terör Karşıtı Özel Timi'nin anlaşmalı ajanı olarak çalışan John Corey, geçmişte New York Polis Teşkilatı'nda dedektif olarak çalışmıştır ve kendisi gibi aynı teşkilatta çalışan karısı Kate Mayfield'in ısrarları ile bu olayı kurcalamaya başlar. FBI ajanı olan Kate, her şeyi kurallarına göre oynarken John'un tamamen kendine özgü kuralları vardır. Üstlerinin şiddetle karşı koymalarına aldırmayarak olay dosyasını yeniden açar ve çok önemli bir ipucu bulur. Elde ettiği kanıtlar Corey'i, üst kademelerde tezgâhlanan inanılmaz komplolara götürür. Böylece, 800 sefer sayılı uçağın infilakından daha korkunç, elle tutulmayan ölümcül bir gerçeğe, Amerika'nın ve dünyanın asla tahmin edemeyeceği bir sonuca ulaşır. Şimdiye dek okumadığınız türde, gerçek bir olay üzerine kurgulanmış müthiş bir roman. Son Uçuş ulusal güvenlik konusundaki soruları tüm çıplak gerçekliğiyle dile getiriyor. 'Büyük usta DeMille'in bugüne dek yazdığı en heyecanlı yapıtı' Dan BROWN


Download Son Uçuş PDF Son Uçuş PDF
Download Son Uçuş ERUB Son Uçuş PDF
Download Son Uçuş DOC Son Uçuş PDF
Download Son Uçuş TXT Son Uçuş PDFRead information about the author

Ebook Son Uçuş read Online! Nelson Richard DeMille was born in New York City on August 23, 1943 to Huron and Antonia (Panzera) DeMille, then moved with his parents to Long Island. He graduated from Elmont Memorial High School, where he played football and ran track.

DeMille spent three years at Hofstra University, then joined the Army where he attended Officer Candidate School and was commissioned a Lieutenant in the United States Army (1966-69). He saw action in Vietnam as an infantry platoon leader with the First Cavalry Division and was decorated with the Air Medal, Bronze Star, and the Vietnamese Cross of Gallantry.

After his discharge, DeMille returned to Hofstra University where he received his bachelor’s degree in Political Science and History. He has three children, Lauren, Alexander, and James, and he and his wife reside on Long Island.

DeMille's first major novel was By the Rivers of Babylon, published in 1978, and is still in print as are all his succeeding novels. He is a member of American Mensa, The Authors Guild, and is past president of the Mystery Writers of America. He is also a member of International Thriller Writers and was chosen as ThrillerMaster of the Year 2015. He holds three honorary doctorates: Doctor of Humane Letters from Hofstra University, Doctor of Literature from Long Island University, and Doctor of Humane Letters from Dowling College.

Nelson DeMille is the author of: By the Rivers of Babylon, Cathedral, The Talbot Odyssey, Word of Honor, The Charm School, The Gold Coast, The General's Daughter, Spencerville, Plum Island, The Lion's Game, Up Country, Night Fall, Wild Fire, The Gate House, The Lion, The Panther, The Quest, Radiant Angel, and The Cuban Affair. He also co-authored Mayday with Thomas Block and has contributed short stories to anthologies, and book reviews and articles to magazines and newspapers.


Reviews of the Son Uçuş


AUSTIN

A book that has changed and continues to change my life for the better!

FELIX

Now this book is one of my favorites!

ZOE

An interesting book that says more than you can fit

RILEY

Why do you ask me to write a phone?

IMOGEN

This needs to be read to each
Add a comment
Download EBOOK Son Uçuş by Nelson DeMille Online free

PDF: son-uu.pdf Son Uçuş PDF
ERUB: son-uu.epub Son Uçuş ERUB
DOC: son-uu.doc Son Uçuş DOC
TXT: son-uu.txt Son Uçuş TXT