Read Damga by Reşat Nuri Güntekin Free Online


Ebook Damga by Reşat Nuri Güntekin read! Book Title: Damga
The author of the book: Reşat Nuri Güntekin
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 4.59 MB
City - Country: No data
Loaded: 1383 times
Reader ratings: 3.6
Edition: İnkılâp Kitabevi
Date of issue: 1995
ISBN: No data

Read full description of the books:İffet bir paşanın oğludur. Çocukluğunda aldığı terbiyeye yaşadığı çevreye ve ayrıcalıklı eğitimine rağmen yine de içinde haksızlıklara karşı isyanlar taşır. Üstelik dinlediği bir masalın yaşamını nasıl değiştireceğinden de habersizdir. Meşrutiyetin ilanı onu ve ailesini allak bullak eder. İçin için İttihatçılara hak verirken bir yandan da babasının çöküşüne tanıklık ederek yıkılır. Daha sonra aşk uğruna yaptığı fedakarlıkla mevkisini hayallerini geleceğini yitirir ve damgalanır. Küçükken dinlediği masalla bire bir örtüşen bu fedakarlığın yaşadığı aşka değip değmediğini de uzun yıllar sonra anlar. DAMGA duygusal ilişkiler üzerine yazılmış etkileyici bir eser...


Download Damga PDF Damga PDF
Download Damga ERUB Damga PDF
Download Damga DOC Damga PDF
Download Damga TXT Damga PDFRead information about the author

Ebook Damga read Online! Reşat Nuri Güntekin (Istanbul, 25 November 1889 - London, 13 December 1956) was a Turkish novelist, storywriter and playwright. His novel, Çalıkuşu ("The Wren", 1922) is about the destiny of a young Turkish female teacher in Anatolia; the movie was filmed on this book in 1966, and remade as TV series in 1986. His narrative has a detailed and precise style, with a realistic tone. His other significant novels include Yeşil Gece ("Green Night") and Yaprak Dökümü ("The Fall Of Leaves")

Biography

His father was a major in the army. Reşat Nuri attended primary school in Çanakkale, the Çanakkale Secondary School and the İzmir School of Freres. He graduated from Istanbul University, Faculty of Literature in 1912. He worked as a teacher and administrator at high schools in Bursa and Istanbul, then as an inspector at the Ministry of National Education (1931). He served as the deputy of Çanakkale between 1933 and 1943 in the Turkish Parliament, the chief inspector at the Ministry of National Education (1947), and a cultural attaché to Paris (1950), when he was also the Turkish representative to UNESCO.

After his retirement, he served at the literary board of the Istanbul Municipal Theatres. He died in London, where he had gone to be treated for his lung cancer. He is buried at the Karacaahmet Cemetery in İstanbul.


Reviews of the Damga


ISAAC

Poignant book.

JACOB

Why are you asking for a phone number?

DAISY

It was a surprisingly interesting book. Very highly recommended.

CALLUM

Why is she out! It must be endless!

ELSIE

An interesting book that says more than you can fit
Add a comment
Download EBOOK Damga by Reşat Nuri Güntekin Online free

PDF: damga.pdf Damga PDF
ERUB: damga.epub Damga ERUB
DOC: damga.doc Damga DOC
TXT: damga.txt Damga TXT